czytanie dziecku przed snem

Co czytać dziecku przed snem?

Czytanie książki to dla dziecka jeden z najlepszych i wyciszających go sposobów na zakończenie dnia. Dowiedz się, dlaczego warto umilić mu czas lekturą oraz jakie książki będą odpowiednie na wieczór. 

Korzyści z czytania dzieciom

Po całym dniu, często wypełnionym działaniami i emocjami, dziecko potrzebuje wyciszenia, by zasnąć spokojnie. Jest kilka sposobów – m.in. czytanie przed snem. Gwarantuje ono bardzo dużo korzyści. Po pierwsze, przygotuje dziecko do snu, ale i buduje relację z rodzicem. Wpływa też na umiejętność logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię i obniża poziom stresu. Pomaga także w opanowaniu języka. Ważne, by lektura była odpowiednia i nie rozbudzała malucha. Ważne jest też dostosowanie długości lektury do wieku dziecka.

Co czytać dzieciom na dobranoc?

„Gdzie bywa słoneczko”. Pierwsza książeczka dla malucha na naszej liście pozwoli mu wybrać się w podróż po całym świecie. To pierwsza okazja, by opowiedzieć maluchowi o odległych miejscach na naszej planecie. Nieco starszemu dziecko można spróbować wyjaśnić w prostych słowach, dlaczego Słońce też musi odpocząć. 

„Basia. Bajki na dobranoc”. Franio nie lubił zasypiania. Ale udało mu się nagle zasnąć, gdy Basia odpowiedziała mu bajkę. Dlatego od tej pory jego rodzina dba, by nigdy nie brakowało mu opowieści przed snem. Każdy rozdział to odrębna opowieść, w sam raz na lekturę przed snem.„Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”. Gdy nadchodzi czas położyć się spać, Mały Brązowy Zajączek postanawia wyznać miłość Dużemu Zajączkowi. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, ale malec chce to zrobić na różne sposoby. To świetna książeczka, by porozmawiać o uczuciach, nauczyć się nazwać emocje. Po lekturze przytul dziecko na dobranoc!

K, f: 2081671 / pixabay