rodzina

Jak zostać rodzicem idealnym?

Wychowywanie dzieci to wyzwanie, jedno z najtrudniejszych i na pewno najbardziej odpowiedzialnych zadań, jakie może czekać dorosłego człowieka. Trudno się do tego przygotować i wiedzieć, jak zostać rodzicem idealnym. Problem może być też wtedy, gdy chcemy być zbyt idealni – przede wszystkim pamiętaj o tych trzech złotych zasadach. 

Ideały nie istnieją

Przede wszystkim musisz zapamiętać, że ideały nie istnieją. Nie ma recepty ani złotego środka, jak stać się rodzicem z marzeń. Półki w sklepach uginają się od ciężaru poradników wychowawczych, ale wychowanie to budowanie relacji między ludźmi, których potrzeby i sposób postrzegania są diametralnie różne. 

Brak przykładu i spójności

Oczekujesz czegoś od dziecka? Spójność rodziców i dobre przykłady są niezwykle ważne dla właściwego rozwoju dziecka. Dziecko potrzebuje różnych wzorców, ale różnice i brak zgody między partnerami nie może oznaczać, że dziecko będzie przedmiotem rozgrywki między rodzicami. 

Rozmawiaj i mów odpowiedzialnie

Dziecko dopiero poznaje świat, dlatego też rodzice to dla niego osoby najważniejsze na świecie. Zwróć uwagę, co i jak do niego mówisz. Niektóre frazy tworzą ramy, z których trudno będzie mu się uwolnić nawet na późniejszym etapie – to również prosta droga do kompleksów. Staraj się, by zawsze być dobrze zrozumianym, przyglądaj się swoim słowom i reakcjom, analizuj – rolą rodzica jest kreowanie i wzmocnienie poczucia wartości malucha.

Rozmawiaj, ale też słuchaj

Odbieranie dzieciom prawa do wyrażania myśli, opinii i własnych emocji, również nieprzyjemnych, nie jest właściwe – w ten sposób zamykasz je na rodziców. Maluch nie potrafi argumentować, „rozmawia” poprzez zachowanie, również wycofanie, krzyk, płacz, uśmiech, gest czy mimikę. Jedną z kluczowych zasad jest umiejętność obserwacji i słuchania dziecka, „czytania” jego zachowań. Nie kreuj się na dorosłego, który wszystko wie i rozumie – ważne, by być otwartym i znaleźć kompromis między otwartością, zrozumieniem, akceptacją a nauką.

Ewelina