Dziecko pisze

Metoda Montessori a tradycyjna edukacja

Czym różni się metoda Montessori od edukacji tradycyjnej i która będzie lepsza dla Twojego dziecka? Jeśli masz podobne wątpliwości, spróbujemy pomóc podjąć Ci decyzję.

W klasach Montessori dzieci od najmłodszych lat uczą się świata i odkrywają go, wykorzystując wszystkie zmysły. W przedszkolu czy szkole tradycyjnej głównie słuchają i obserwują, a w późniejszych latach czytają. Według Montessori uczą się głównie tego, czego chcą, co im się podoba, do czego mają zapał i zdolności – a wybór jest niezwykle szeroki. Już na początku życia wyznaczają kierunek rozwoju, a nauka nie kojarzy im się z obowiązkiem i przykrym czy męczącym zajęciem. ,

Co ważne, nauka Montessori to podejście bezwarunkowe, co oznacza, że jest wolna od nagród i kar – tu liczy się szacunek dla wyborów dziecka, jego decyzji, działań itd. Nie każe mi się wypełniać zadań czy realizować konkretnego planu, lecz szuka najlepszych rozwiązań dla niego. W ten sposób rozwija się jego samodzielność i odkrywa jego możliwości, rozwija chęć pomocy innym, szacunku do pracy i zainteresowań innych dzieci, a także wspiera się dziecko w rozwijaniu jego zainteresowań i uzdolnień.

Nauka to dla dzieci głównie sposób poznawania i odkrywania, okazja do rozwijania koncentracji, pobudzający do działania, ale i uczący skupienia, autodyscypliny itd. Najbliższe otoczenie kształtuje dziecko, rozwija ich indywidualne zainteresowania, w ich rytmie i tempie.

Ewelina / pixabay / picjumbo_com