mały książe

„Mały Książę” uczy dzieci przyjaźni

„Mały Książę” to ponadczasowa opowieść przekazująca dzieciom i dorosłym wiele najważniejszych wartości – m.in. uczy przyjaźni. Krótka książka jest skarbnicą przypowieści i wskazówek, które przydają się na każdym etapie życia.

Lis – postać inna niż zwykle

Mały Książę i Lis to jedna z par opowieści napisanej przez Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Ilustruje siłę przyjaźni, zwraca też uwagę na konieczne zaangażowanie oraz wysiłek obu stron podczas jej budowania i pielęgnowania. To ciekawy wybór autora, gdyż jednak najczęściej lisy są w bajkach symbolami przebiegłości i chytrości. 

Tym razem jest faktycznie „jedynym lisem z tysiąca innych lisów”, mówiąc jego własnym językiem. Jest mędrcem i symbolem mądrości niczym sowa, postacią wieloznaczną, podkreśla wartość więzi między ludźmi, wykłada Małemu Księciu najważniejsze zasady rządzące przyjaźnią.

Przyjaźń jako najpiękniejsza relacja 

Spotkanie Małego Księcia i Lisa odbyło się na Ziemi. Lis opowiedział, czym jest przyjaźń, jak ważne jest jej pielęgnowanie i odpowiedzialność za kogoś, kogo „oswajamy”. Lis mówi Małemu Księciu, że przyjaźń i miłość wiążą się z odpowiedzialnością za drugą osobę. Lis dodaje: „Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”.

To Lis zdradził sekrety dotyczące relacji międzyludzkich czy innych dwóch istot. Poza tym uświadomił Małemu Księciu, że patrzeć należy sercem. Mały Książę po spotkaniu z lisem zdał sobie sprawę, że osoba, którą się kocha, jest nie do zastąpienia.

Spotkanie Małego Księcia i Róży

Przyjaźni oraz miłości nauczyło Małego Księcia także spotkanie z Różą. To kolejna wielowymiarowa postać z książki, symbol piękna, ale nie tylko – Róża jest smutna, niespełniona i zagubiona. Mały Książę spełniał jej prośby, starał się jak najlepiej o nią dbać i ją chronić przed ew. niebezpieczeństwem. Jednak Róża nie doceniała tego, zaczęła być coraz bardziej marudna, a Mały Książę wyruszył w podróż. W jej trakcie uświadomił sobie, że kocha tylko Różę ze swojej planety. Uświadomił sobie również, że o miłość i przyjaźnie trzeba dbać cały czas i je starannie pielęgnować.

Kw, foto: christianlechevallier / pixabay